09.11.2021
Da.
Zubi i tkiva koja ih okružuju i sa kojima je zub u prisnom biološkom i funkcionalnom odnosu stare. Ili pravilnije rečeno sa godinama doživljavaju promene, a neke od njih ne možemo vratiti na period i stanje u na primer dvadesetim godinama.
Nešto kao seda kosa, ili da se neguje kao takva ili da se ofarba kada za to dođe vreme (što u slučaju zuba znači određene plombe, zubne krunice, mostove, implante ili proteze).
Ne znači da recimo sa gašenjem svećica na torti gde broj pokazuje npr. 65 ujedno i označava da su zubi „stari“. Zubi i kod mlađih osoba iz razloga nedovoljne oralne higijene, neadekvatne ishrane, ili hroničnih oboljenja mogu davati znake prevremenog starenja.
Kako se u ovom tekstu držim tzv. hronološkog starenja, a ono je definisano brojem godina da vidimo kako to označavaju oni koji se time stručno bave.
Pripremite se na zanimljivost:
A stogodišnjaci?
Najčešće su u posebnim istraživanjima.
Nije svaka starost ista, i to je relativan pojam. Tako i pojam starenja zubnog tkiva zavisi od osobe do osobe, dostupnosti stomatološke zaštite, kvaliteta ishrane, kao i edukacije o održavanju oralne higijene i primene iste.
Neki od znakova da zubi „stare“:
Godine mogu da donesu i neka hronična oboljenja. Sa njima ide i terapija, dugotrajna i kao takva može imati i neka manje željena svojstva. Ali terapija se sprovoditi mora.
Slikovito prikazano razlika u godinama i zubima ili oralnom zdravlju u stomatološkoj ordinaciji može biti ovako:
Ako imamo pacijenta od 25 godina i 65 godina sa istim problemom, na primer hronični proces (infekcija) iznad korena zuba ili akutni, terapija istog najčešće nije ista kao ni prognoza odnosno verovatnoća izlečenja. Tu se gleda osim godina i imunitet pacijenta. Kost u dvadesetim godinama bolje i brže zarasta, i najverovatnije trebaće i manje poseta za lečenje tog zuba. Da bi ostao u kosti, između ostalog.
Zubi su zaista jedan od pokazatelja vitalnosti. Svaki prirodan, pa i žućkast, koji je preživeo sve i svašta je za poštovanje.
Akcentujem ovaj deo, jer trendovi nam donose situacije u kojima se pozivaju na „moć ličnog izbora“ pa se bez potrebe, a sa ciljem „savršene slike zuba“ isti bez potrebe kod mladih osoba bruse, stavljaju kreč bele navlake, i tako dalje. U medicini zuba to je iskrivljena slika. Često neprirodna, jer se ne uklapa sa ostatkom fizionomije lica, boja i senki na koži.
Umetnost je to oko zuba :)
Ivana Mavrak